Kanapių sėklų aliejus, anot ispanų mokslininkų, puikiai tinka norintiems turėti sveiką širdį, nes šiame aliejuje omega-6 ir omega-3 riebiųjų rūgščių santykis yra idealus (3:1), be to, aliejaus sudėtyje yra ir augalinių medžiagų, padedančių sureguliuoti pernelyg aukštą kraujospūdį.

 

Tyrėjai analizavo aliejaus mėginius, gautus iš Cannabis sativa kanapių rūšies. Šios kanapės dažnai vadinamos pramoninėmis kanapėmis, kurios yra marihuanos “pusseserės”, tačiau cheminių medžiagų, randamų marihuanos sudėtyje, praktiškai neturi.

 

“Tai nauja ir įdomi studija, suteikianti vertingos informacijos apie biologiškai aktyvius junginius, kurių randama kanapių sėklų aliejuje. Šie junginiai gali kraujyje sumažinti “blogojo” cholesterolio kiekį ir aterogeninius rizikos faktorius”, – Grant’as Pierce’as pasakojo “Reuters Health” tinklalapiui. G. Pierce’as yra tyrimų, kuriuos vykdo Švento Bonifacijaus ligoninė Winnipege, Kanadoje, vykdantysis vadovas.

 

“Cannabis sativa, vienmetis žolinis augalas, dar yra žinomas kaip ilgais, plonais žiedais žydintis ir smailius lapus turintis augalas. Kanapė kildinama iš Vakarų ir Centrinės Azijos, tačiau kanapės komerciniais tikslais auginamos buvo Europoje, tam tikrose Kinijos, Japonijos, Kanados ir Jungtinių Amerikos Valstijų dalyse”, – drauge su kolegomis rašo Maria Angeles Fernández-Arche, Sevilijos universiteto farmakologijos srityje tyrimus atliekanti mokslininkė.

 

Be to, pagal 3000 metų senumo įrašus, iš kanapių pluošto buvo gamintas popierius ir siūti drabužiai, taip pat kanapės plačiai vartotos maistui ir liaudies medicinoje. Šiuos faktus plačiau aiškina “Žemės ūkio ir maisto chemijos technologijų žurnalas”.

 

Kanapių sėklos yra žinomos kaip puikus vitaminų A, C ir E, mineralų ir maistinių skaidulų šaltinis. Tačiau daugelis jų analizei visgi renkasi kanapių sėklų aliejų, leidžiantį geriau suvokti produkto naudą šiuolaikinei maisto pramonei ir medicinai.

 

M. A. Fernández-Arche taip pat pastebi optimalią omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių pusiausvyrą kanapių sėklų aliejaus sudėtyje. Pagrindinė šios mokslininkės tyrimų sritis – natūralūs produktai ir biologiškai aktyvių juose esančių junginių analizė.

 

Mokslininkai ištyrė riebalų rūgščių, esančių kanapių sėklų aliejuje, savybes ir nustatė, kad apie 75 proc. aliejaus sudaro polinesočiosios riebalų rūgštys. Jų dar galima rasti kai kurių rūšių mėsoje, taip pat linų sėmenų aliejuje ir žuvų taukuose.

 

Dideli omega-3 riebiosios rūgšties, alfa-linoleno rūgšties kiekiai “gali daryti teigiamą fiziologinį poveikį vainikinių širdies ligų ir vėžio prevencijai”, – rašoma ispanų autorių darbuose.

 

Sotieji riebalai ir mononesočiosios riebalų rūgštys, skaičiuojant atskirai kiekvieną, sudarė apie 12 procentų aliejaus bendrosios sudėties.

 

Didelis santykis tarp polinesočiųjų ir sočiųjų riebalų rūgščių buvo susijęs su sumažėjusiu “blogojo” cholesterolio kiekiu kraujyje ir aterosklerozės prevencija. Taigi šis santykis ir lėmė kanapių sėklų aliejaus potencialą siekiant padėti užkirsti kelią sunkioms širdies ligoms, – rašo mokslininkai.

 

Jie taip pat įvardino augalinius chemikalus, kurių pavyko rasti kanapių sėklų aliejaus sudėtyje. Tai beta sitosterolis ir kampesterolis, kurie glaudžiai siejami su sumažėjusia širdies smūgio rizika ir nukritusiu nenaudingojo cholesterolio kiekiu kraujyje. Kaip pastebi mokslininkų komanda, minėtieji steroliai taip pat slopina uždegimus ir sulėtina aterosklerozės progresavimą.

 

Mokslininkai pabrėžia, kad ši studija dar galutinai neįrodo klinikinės kanapių sėklų aliejaus naudos – tam reikia papildomų tyrimų, kuriuose dalyvaus ir žmonės, pasiryžę išmėginti produkto efektyvumą.

 

M. A. Fernández-Arche pasakojo, kad jos komanda iki šiol tiria “kanapių sėklų aliejaus vartojimo efektyvumą ir aliejaus poveikį gyvūnams, kuriems sukeliamas stresas: preliminarūs tyrimų rezultatai yra labai daug žadantys”.

 

G. Pierce’as, nuodugniai ištyręs tiek linų sėmenų, tiek ir kanapių sėklų aliejaus poveikį sveikatai, apie pastarąjį sako: “Jis turi keletą potencialiai svarbių biologiškai svarbių junginių, kurie gali daryti teigiamą poveikį širdžiai ir visai kraujagyslių sistemai. Tai labai širdžiai naudingos sėklytės ir apskritai labai vertingas aliejus.”

 

Jis pastebi, kad kanapių sėklų aliejuje mažiau širdžiai naudingos oleino rūgšties, kurios daugiau yra kituose – alyvuogių ar rapsų – aliejuose. Tačiau mokslininkas priduria, kad su gyvūnais atlikti tyrimai rodo, jog kanapių sėklų aliejus gali sumažinti kraujo trombocitų krešėjimą – susidarę krešuliai sukelia širdies smūgį, todėl minėtasis aliejus yra puiki prevencinė priemonė.

 

Taigi norintieji turėti sveiką širdį į savo kasdienį mitybos racioną turėtų įtraukti ir kanapių sėklų bei linų sėmenų aliejus, kurie daugeliu atžvilgių yra nepakeičiami produktai.

 

Parengta pagal: www.regenerativenutrition.com / išvertė hempcamp.org