Kanapių sėklos yra laikomos puikiu supermaistu, jas ypač vertina vegetarai, veganai ir žaliavalgiai. Kanapės kaip maisto produktas išsivysčiusiose pasaulio šalyse imtos vartoti visai neseniai, tad mokslininkai vis dar ieško šių sėklų tinkamiausių panaudojimo būdų ir tiria jų maistines savybes.
2014-ųjų sausio pabaigoje Amerikos chemikų asociacija išplatino mokslinį straipsnį apie tai, kiek daug naudingųjų junginių turi kanapių sėklų aliejus.
Moksliniai tyrimai vis dar vykdomi, tačiau jau ir dabar aišku, kad kanapių sėklos – pilnavertės mitybos dalis. Pateikiame moksliškai pagrįstus faktus apie kanapių sėklų naudą:
Kanapių sėklos kaip maistas ir kaip vaistas naudojamos jau daugiau nei 3000 metų.
Senovės kinai kanapių sėklas ir kanapių aliejų naudojo tiek maistui, tiek ir gydomaisiais tikslais. Tačiau rasta akivaizdžių įrodymų, kad sėklos buvo naudojamos dar priešistoriniu laikotarpiu.
Su kanapių sėklų nauda vakariečiai susipažįsta po truputį, atsargiai, o Azijos šalyse šis produktas plačiai vartojamas nebe pirmą šimtmetį ir jau spėjo pakeisti kai kuriuos svarbiausius maisto produktus bei medikamentus.
Kanapių sėklos turtingos naudingųjų skaidulų, vitaminų ir mineralų.
Kanapių sėklose gausu skaidulų, vitaminų A, C ir E, taip pat fosforo, kalio, magnio, kalcio, geležies ir cinko.
Kanapių sudėtyje yra daug antioksidantų.
Kanapių sėklos turi daug vitamino E, kuris yra vienas iš svarbiausių antioksidantų, taip pat tokoferolio, kuris gali būti naudingas žmonėms, sergantiems Alzhaimerio liga, ateroskleroze. Kanapių sėklų sudėtyje esantis fitolis pasižymi antioksidantinėmis savybėmis ir užkerta kelią vėžiniams susirgimams.
Kanapių sėklos pasitelkiamos kovai su “bloguoju” cholesteroliu.
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad kanapių sėklos ir kanapių aliejus gali padėti išskaidyti “blogojo” cholesterolio kiekį kraujyje ir išvengti daugelio su tuo susijusių reiškinių, pavyzdžiui, kraujo krešėjimo.
Kanapių produktai gerina odos būklę.
Atlikus bandymus su kanapių aliejumi paaiškėjo, kad ši priemonė efektyvi slopinant ir gydant atopinį dermatitą. Po 2005 m. vykdytų tyrimų buvo prieita prie išvados, kad odą teigiamai veikia kanapių sėklose esančios polinesočiosios riebalų rūgštys.
Palaiko puikų riebalų rūgščių balansą.
Kanapių aliejuje santykiu 3:1 galime rasti dvi svarbias rūgštis – tai omega–6 ir omega–3. Tai idealus riebiųjų rūgščių santykis, rekomenduojamas sveikatos organizacijų bei Kanados širdies ir kraujagyslių sveikatos centro. Jokiame kitame riešutų ar daržovių aliejuje nėra tokio tobulai subalansuoto omega–6 ir omega–3 santykio.
Padeda išvengti širdies ligų.
Teigiama, kad kanapių sėklų aliejuje esančios medžiagos padeda išvengti įvairių širdies ligų.
2007-aisiais atliktais tyrimais įrodyta, kad kanapių sėklos mažina kraujo krešėjimą: tai gali apsaugoti nuo infarkto ir miokardo infarkto.
Galiausiai, Amerikos chemikų asociacijos tyrimų rezultatai parodė, kad kanapių sėklose yra daug a-linoleno rūgščių (įeinančių į omega–3 sudėtį) – tai gali patikimai apsaugoti nuo koronarinės širdies ligos ir tapti tobula prevencine vėžio priemone.
Naudingas maistas sergantiems degeneracinėmis ligomis.
Tos pačios 2007 m. atliktos analizės duomenimis, kanapių sėklose esanti y-linoleno rūgštis taip pat padeda kovoti su lėtinėmis degeneracinėmis ligomis. Pasak tyrimo autorių, kanapių sėklų produktai efektyvūs kovojant su ateroskleroze, širdies ir kraujagyslių ligomis, Alzhaimerio liga bei įvairių formų vėžiu.
Mažina uždegiminius procesus.
Kanapių sėklų sudėtyje yra įvairių augalinių sterolių bei alkoholių, kurie mažina uždegimines reakcijas – pastarosios sukelia įvairius sunkius sveikatos sutrikimus.
Parengta pagal: www.leafscience.com / išvertė hempcamp.org