Ar žinote, kad
kanapės – pramonėje ypač vertinama augalas, kuriam beveik nėra lygių. Kanapių žievės pluoštas naudojamas popieriaus ir tekstilės gamyboje, automobilių bei statybų pramonėje. Dalimis neskaidoma kanapė gali būti fermentuota ir paverčiama į biokurą. Na, o mitybai plačiai naudojamos kanapių sėklos, kurios gali būti kepamos, verdamos arba valgomos žalios, jomis gali būti papildomi įvairūs kiti produktai.

 

Net, jei ir girdėjote apie maistines kanapes, turbūt nežinote visų jų privalumų. Šiuo atveju, kviečiame susipažinti su Kanapių baltymais, kuriuos dietologai dažnai rekomenduoja įtraukti į kasdienės mitybos piramidę. Panagrinėkime, kodėl.

 

Panašiai kaip sojos, pupelės ar kiti ankštiniai produktai, kanapių sėklos yra puikus baltymų šaltinis, nes jose randama 21 žinoma aminorūgštis, įskaitant 9 aminorūgštis, kurių pats žmogaus organizmas pasigaminti negali ir privalo gauti iš maisto. Tačiau, skirtingai negu sojos, kanapių sėklos niekada nebuvo genetiškai modifikuotos. Šios augalų kultūros augintojai užtikrina, kad auginant kanapes nenaudojami pesticidai, herbicidai ir iš naftos produktų gaunamos trąšos. Taigi kanapės tampa vienu iš augalų, lengvai pritampančių prie tvaraus ekologiško ūkininkavimo dėsnių. Tad visai ne veltui kanapių produktus galime vadinti vienu iš saugiausių natūraliu baltymų šaltiniu.

 

Dviejuose valgomuosiuose šaukštuose kanapių miltelių yra apie 13-15 gramų baltymų. Tačiau čia svarbūs ne tik konkretūs skaičiai. Dviejuose šaukštuose produkto yra visas būtinas kiekis taip vadinamųjų šakotosios grandinės aminorūgščių (BCAA) – valino, leucino ir izoleucino. Anot Maisto ir žemės ūkio organizacijos, BCAA turėtų sudaryti apie 40 proc. visų per parą gaunamų aminorūgščių.

 

Kuo minėtosios aminorūgštys tokios svarbios? Drauge su angliavandeniais jos yra “kuras”, kurį raumenys paverčia energija. Manoma, kad apie 18 proc. per treniruotes išeikvotos energijos sudaro energija, gauta iš BCAA. Šis procentinis kiekis gali būti ir didesnis, priklausomai nuo treniruočių ilgio ir intensyvumo. Daugiau baltyminio maisto vartoti ir su juo būtinus aminorūgščių kiekius gauti turėtų sportininkai.

 

Kanapių baltymai yra gana gerai pažįstami sportininkams, nes būtent šis produktas padeda didinti raumenų masę ir jėgą. Rinkdamiesi konkrečius produktus ar maisto priedus, turėtumėte gerai pasidomėti, kokių dar medžiagų be baltymų gaus organizmas. Kanapių sėklų produktai turėtų būti pasirinkti, kaip jau buvo minėta anksčiau, ir todėl, kad tai saugus augalinis medžiagų šaltinis. Visuotinai paplitęs kanapių baltymų miltelių gaminimo metodas leidžia išsaugoti kai kurias mineralines medžiagas, vitaminus ir polinesočiąsias riebalų rūgštis.

 

Kaip kasdieniame racione panaudoti kanapių baltymus?

 

Daugelis žmonių iš kanapių baltymų gamina kokteilius, tačiau tai nėra vienintelis šių miltelių panaudojimo būdas. Bendrą kokteilio maistingumą lemia tai, ką drauge su milteliais dar dedate į maišytuvą. Pavyzdžiui, jei norite, kad organizmas gautų daugiau vitaminų ir mineralų, gaminkite kokteilius iš šviežių vaisių ar uogų. Kai kurie, išbandę kanapių baltymus, teigia, kad jie kartoki, taigi vaisiai labai pagerina kokteilio skonį.

 

Jei vaisinių kokteilių nemėgstate, kanapių baltymų galite įmaišyti ir į kitus produktus. Kelis kaušelius produkto dėkite į košę arba į pietums gaminamą sočią sriubą. Kanapių milteliai yra gana universalus produktas, taigi jų galite įmaišyti į įprastus kepinius – ketvirtį miltų masės pakeiskite kanapių baltymų milteliais. Taip pat verta pabandyti šių miltelių įmaišyti į jogurtą.

 

Na ir galiausiai, tiesiog eksperimentuokite, ir tikrai atrasite patiekalus, kurie bus ne tik gardūs, bet ir naudingi sveikatai.

Parengta pagal: http://superhumancoach.com / išvertė hempcamp.org