Ieškote maisto priedo, kuris papildytų Jūsų nepilnavertę mitybą bei pagerintų sveikatą? Šiuo atveju radybų rezultatas – įdomi ir vertinga informacija apie kanapių produktus. Pasidomėti apie šio augalo naudingas savybes turėtų kiekvienas, kuris rūpinasi savo kūnu.

 

Vis tik neapsigaukite, nes kalbame apie maistinę marihuaną. Tokios kanapės neturi nieko bendro su marihuana, kurios sudėtyje yra psichotropinių komponentų. Maistinių kanapių sėklos tam tikra prasme prilygsta aguonų grūdeliams – tai yra maisto produktas, o ne narkotinė medžiaga.

 

Lietuvoje kanapių produktai dar tik pradeda populiarėti, tad įvairovė kol kas nėra itin didelė, vis tik prognozuojama, kad su laiku asortimentas didės. Na, o užsienio prekybos centrai jau spėjo įvertinti šio produkto naudą, juose pardavinėjamos ne tik kanapių sėklos, bet ir iš jų pagaminti milteliai, aliejus, sviestas, net pienas.

 

Maistinė kanapė tai produktas, įspūdingas savo maistingumu ir vertas būti geriausiose parduotuvių lentynų vietose. Pristatome pagrindines priežastis, dėl kurių verta išbandyti šių, “super” maisto titulą pelniusių, produktų.

 

Maistinės kanapės – pagrindinis baltymų šaltinis

 

Ar žinojote, kad kanapių sėklos yra praturtintos aukštos kokybės baltymais ir visomis žmogaus organizmui būtinomis amino rūgštimis. Suvartoję 2 šaukštus kanapių branduolių, organizmą “papildysime” 5 gramais baltymų – o tai yra beveik tiek pat, kiek gautumėte suvalgę standartinio dydžio kaišinį.

 

VERTA PABANDYTI:

 

Kanapių sėklyčių galite berti į jogurtą, į dribsnius (tiek į taip vadinamuosius sausus pusryčius, tiek į virtas ar karštu vandeniu plikytas košes), salotas bei kokteilius.

Prieš treniruotę organizmui reikia didesnio baltymų kiekio? Į gėrimą ar kokteilį įdėkite kaušelį kanapių baltymų miltelių.

 

Maistinės kanapės – tai “gerieji” riebalai

 

Kanapių sėklų sudėtyje yra svarbiausių riebiųjų rūgščių, pavyzdžiui, omega-3, kurios mažina riziką susirgti depresija, neleidžia kraujui krešėti ir taip leidžia išvengti daugelio širdies bei kraujotakos sistemos ligų. Kanapių produktai yra puikus gama linoleno rūgšties, omega-6 riebalinių rūgščių šaltinis. Pastarosios atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant kraujospūdį ir kovojant su įvairios kilmės uždegimais. Beje, riebiųjų rūgščių santykis kanapių produktuose yra optimaliai suderintas (tuo “pasigirti” negali jokie kiti maisto produktai).

 

VERTA PABANDYTI:

 

Užsisakykite kokybiško ir šviežio kanapių sėklų aliejaus ir iš jo ruoškite mėgstamiausius padažus salotoms, aliejų naudokite kepimui.

Paskrudinkite kanapių sėklas ir jose apvaliokite lašišos kepsnelius – gausite dvigubą omega-3 rūgščių dozę.

 

Maistinės kanapės – vitamino E bei kitų naudingų medžiagų šaltinis

 

Kaip ir daugelyje kitų sėklyčių, kanapių sėklose gausu vitamino E – pagrindinio antioksidanto, kuris stabdo ląstelių senėjimo procesus ir neleidžia veikti laisviesiems radikalams. Magnis ir geležis yra kiti du mikroelementai, kurių gana didelį kiekį galima rasti šiose miniatiūrinėse sėklytėse.

 

VERTA PABANDYTI:

 

Pasigaminkite gardų pavasarinį užkandį: į smulkintuvą dėkite kanapių sėklų, avinžirnių, šviežių citrinų sulčių, česnako, alyvuogių aliejaus ir kmynų. Padažą patiekite su savo mėgstamiausiomis šiaudeliais pjaustytomis daržovėmis.

 

Kanapių pieno pabandykite vartoti vietoje karvės ar sojos pieno.

 

Kepdami bandeles, sausainius ar blynus, ¼ dalį miltų pakeitę kanapių sėklomis pagaminsite sveikesnį ir naudingesnį produktą.

Kaip matote, kanapių produktai – išties vertingi ir turtingi, ypač baltymais, geraisiais riebalais, vitaminu E bei geležimi ir magniu. Palepinkite savo kūną naudingais produktais ir pabandyti įtraukti juos į savo dienos racioną. Tikimės, kad informacija buvo naudinga, o pateikti mini receptai sužadins smalsumą paeksperimentuoti virtuvėje.

 

Visiems linkime sveikatos ir geros nuotaikos!

 

Parengta pagal: blog.doctoroz.com/ / išvertė hempcamp.org