Kanapių sėklų produktuose galima rasti beveik visų rūšių amino rūgščių

 

Amino rūgštys – tai sudedamoji baltymų dalis. Ne paslaptis, kad baltymai – tai pagrindinė organizmo statybinė medžiaga. Besijungdamos tarpusavyje, amino rūgščių molekulės sudaro įvairias grandinines struktūras – peptidus, kurie kaulų, plaukų bei nagų audiniams suteikia specifines savybes, o visam organizmui leidžia normaliai funkcionuoti. Taigi amino rūgštys yra esminis baltymų sintezės komponentas. Baltymų sintezė yra labai svarbi ląstelių gamybai, o tuo pačiu – ir gyvybės palaikymui.

 

Šiuo metu atrastos ir žinomos 24 amino rūgštys. Pastarosios dar yra skirstomos į pakeičiamas ir nepakeičiamas. Pakeičiamosios amino rūgštys žmogaus organizme yra sintetinamos, tuo tarpu nepakeičiamųjų gauti turime su maistu. Optimalus jų kiekis svarbu visiems, tačiau ypač – aktyviai sportuojantiems žmonėms, vegetarams, vaikams. Naudojant amino rūgščių turinčius produktus, greičiau auga ir tvirtėja raumenys, pagreitėja kraujotaka, pagerėja smegenų veikla, nuotaika, įgaunama optimizmo, greičiau gyja žaizdos, pagerėja ir plaukų bei nagų būklė, žmogui lengviau susikaupti, įveikti nuovargį ir stresą, ir kt.

Kaip itin vertingus ir visą puokštę amino rūgščių turinčius produktus galima įvardyti kanapes. Kanapių sėklose galima aptikti beveik visas – 20 – aminorūgščių, įskaitant 9 nepakeičiamąsias amino rūgštis – histidiną, metioniną, valiną, treoniną, liziną, triptofaną, fenilalaniną, leuciną, izoleuciną.

 

Histidinas yra svarbus augimui ir audinių regeneracijai, tai būtina raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių gamybai medžiaga. Metioninas yra ypač svarbus iš organizmo šalinant sunkiuosius metalus. Valinas – rūgštis, dalyvaujanti baltymų sintezėje ir palaikanti raumenų masę. Treoninas leidžia raumenims išlikti elastingiems, jis skatina žaizdų gijimą. Lizinas – pati svarbiausia amino rūgštis baltymų sintezėje, be jo organizmas negalėtų įsisavinti baltymų. Triptofanas – medžiaga, iš kurios organizmas gaminasi serotoniną ir miego hormoną melatoniną. Fenilalaninas svarbus gaminant energiją, jis skatina hormono cholecistokinino, slopinančio apetitą, išsiskyrimą. Leucinas svarbus raumenis aprūpinant energija, hemoglobino gamybai ir augimo hormonų sintezei. Tuo tarpu izoleucinas lemia ne tik baltymų, bet ir DNR sintezės sklandžius procesus.

 

Norint būti tikriems, kad organizmas gauna pakankamai amino rūgščių, reikėtų valgyti pakankamai maisto, kuriuose yra daug imunoglobulinų baltymų. Kanapių sėklų baltymuose yra apie 65 % globulino, taigi kanapių sėklų produktai ypač tinka norintiems sustiprinti imunitetą. 

sdfs